Trendafil i eger

150 lekë

Kodi: merja309
Natyrale
Cilësi Maksimale
Made in Albania

Trendafil i Eger
*Rosa canina*

Trëndafili i egër është shumë efektiv kundër diarresë, këshillohet në rast inflamacioni. Eshtë mbrojtës i enëve të gjakut. Bima përdoret për të luftuar kollën dhe infeksionet, por krahas përdorimit të tij për ta bërë organizmin të ndihet më mirë.

Efektet pozitive

Trëndafili i egër njihet për vetitë e tij autostimulante dhe antialergjike. Për këtë arsye, ai është shumë efektiv kundër rrufës dhe virozave të dimrit. Ai forcon sistemin imunitar, pasi ka në përbërje të tij të njëjtën sasi vitamine C që kanë edhe agrumet.

Trëndafili i egër mund të përdoret edhe për të luftuar dhimbjet e kyçeve që vijnë nga reumatizma apo artriti.

Bima njihet gjithashtu për aftësinë që ka në parandalimin e formimit të gurëve në veshka, lufton me efikasitet sëmundjet kardiovaskulare, favorizon përthithjen e kalciumit e hekurit nga stomaku dhe redukton simptomat e infeksioneve urinare. Një tjetër përdorimi trëndafilit te eger është në rastet e menstruacioneve të bollshme te femrat.

Efektet anësore

 Disa nga shqetësimet që mund të shfaqen në rast mbidoze janë: të përziera, të vjella, djegie dhe dhimbje në stomak, dhimbje koke dhe gjumë i shqetësuar.

Këshillohet që të mos përdoret gjatë shtatzënisë dhe as në fazën e ushqyerjes me gji të fëmijës. Kjo pasi mund të shkaktojë reagime alergjike tek bebet e vogla.

Përdorimi: Në 1 litër ujë, zieni për 2 minuta, 1 lugë gjelle me frutat . Çaji konsumohet gjatë ditës.

Ruhet në vende të thata dhe larg rrezeve të diellit.

Bëni një Vlerësimi

Produkte të sugjeruara

Zbuloni Produkte Inovative & Unike

Produkte Natyrale të prodhuara me Krenari në Shqipëri!

Special instructions for seller

Subtotal

Shipping & taxes calculated at checkout

It appears that your cart is currently empty!

Continue Browsing

i